germany hungary

Karfiol

Pestovanie

Pestovanie karfiolu začíname sejbou semien do výsevných tácok a dopestovaním priesad. Robíme to vo fóliovníku a trvá to cca. 6 týždňov. Pri jarnej výsadbe dopestovanie priesad trvá spravidla dlhšie ako pri letnej výsadbe.
Výsadbu vykonávame so sadiacim strojom Sfoggia na medziriadkovú vzdialenosť 70cm. Takto má rastlina dostatok priestoru na tvorbu listovej hmoty na dostatočné krytie.
Nakoľko čas na zber karfiolu je obmedzený predĺženie zberu je možné dosiahnuť voľbou odrôd s rozličnou vegetačnou dobou, resp. postupným, časovým odstupňovaním výsadby.
Pestovanie karfiolu je veľmi náročné na klimatické podmienky. Stresové vplyvy môžu spôsobiť predčasnú tvorbu ružice a pri nedostatočnom krytí listami dochádza k ich znehodnoteniu. Pôsobením slnečných lúčov dochádza k žltnutiu.
Karfiol je náročná plodina a jeho pestovanie vyžaduje odborné poznatky a skúsenosti. Extrémne výkyvy počasia v posledných rokoch vyžadujú neustále sledovanie potrieb živín a mikroprvkov a dopĺňanie podľa potreby.

Podobne, ako ostatné druhy zeleniny karfiol je tiež dôležitým zdrojom biologicky účinných látok. Táto hlúbovina obsahuje vitamínyA,B1,B2,B6,E a okrem toho vysoký obsah vitamínu C, železa, molybdénu, draslíka, vápnika, fosforu a sodíka. Obsah voľných aminokyselín pôsobí proti vzniku nádorov, na žalúdočné vredy a tiež proti zápalom čriev. Obsah provitamínu A vhodne sa doplňujúci s kyselinou pantotenovou v ružiciach, podporuje hormonálnu činnosť nadobličiek. Okrem toho priaznivo vplýva aj na obsah glukózy v krvi.

Karfiol je ideálna sezónna zelenina až po neskorú jeseň. Záleží len na nás či využijeme blahodarné účinky tejto zeleniny, ktorá okrem týchto predností je aj chutná!

Aktuálna ponuka

  • 1

Adresa

ADKON s.r.o.

Orechová cesta 45/35
930 21 Jahodná


 www.adkon.sk

GPS: N48.05415 E17.71174